Sociālā uzņēmējdarbība

Kas ir sociālā uzņēmējdarbība?

Sociālā uzņēmējdarbība ir preču ražošana un pakalpojumu sniegšana ar vēmi radīt sociālo ietekmi, izmantojot biznesa metodes. Sociālās uzņēmējdarbības mērķis ir risināt kādu sociālu problēmu vai radīt labumu plašākai sabiedrībai, atsakoties no maksimālas peļņas gūšanas uzņēmējam personīgi. Sociālā uzņēmējdarbība var tikt izvērsta lokāli vai starptautiski, tā var būt dažāda pēc preču ražošanas un pakalpojumu sniegšanas veida.

10 biežāk uzdotie jautājumi par sociāla uzņēmuma likumu

Vēlies uzsākt sociālo uzņēmējdarbību sociālo pakalpojumu vai atbalsta sniegšanā, bet nezini ar ko sākt? Ieskaties šeit.

Ķekavas novada sociālās uzņēmējdarbības uzņēmumi:

SIA “Dzīvības poga” https://dzivibaspoga.lv/
SU SIA Eņģeļa pasts www.engelapasts.lv
“Laimes bļoda” (SIA “Beatus”), https://www.facebook.com/Laimesbloda/
SIA “B10veikals” memorywater.com, vegset.com, festivals.memorywater.lv
SIA “Dabas zirgi” www.dabaszirgi.lv
SIA “SvLAB Bistro” stlukegroup.lv

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija (LSUA) ir nevalstiska biedru organizācija, kuras mērķis ir veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā www.sua.lv

Atbalsta programmas
Sociālās uzņēmējdarbības grantu programma “Augšup”

SEB banka kopā ar pieciem Pierīgas novadiem īsteno Grantu programmu “Augšup”, lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību Pierīgā.

Granta līdzekļus programmas uzvarētāji varēs izmantot:

  • sava esošā biznesa attīstīšanai;
  • jaunas biznesa idejas īstenošanai.

Sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā “Augšup” izvēlētas sešas sociālā biznesa idejas, no kurām divas tiks īstenotas Ķekavas novadā. Grantus 8000 eiro apmērā saņēma gan SIA “Sonido” no Ķekavas novada sociālā projekta “Parunāsim”, gan SIA “Dzīvības poga”.

Sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā “Augšup”, ko otro gadu īsteno SEB banka kopā ar Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu un Siguldas pašvaldībām, par 40 000 eiro atbalstīs sešas sociālā biznesa idejas. Kā informē SEB banka, šogad kopumā tika saņemti 13 biznesa ideju pieteikumi, vairums no tiem saistīti ar dažādiem izglītības un veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī digitālu risinājumu izstrādi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

SEB bankas grantu 8000 eiro apmērā saņēma SIA „Sonido” no Ķekavas novada sociālā projekta “Parunāsim” attīstībai. Uzņēmuma mērķis ir izveidot tiešsaistes video kanālu cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, kas mazinātu vientulības sajūtu un sniegtu atbalstu informācijas iegūšanā. Plānots izveidot arī atsevišķu zvanu līniju, lai sniegtu sarunāšanās pakalpojumu ukraiņu valodā.

Ķekavas novada pašvaldības grants 8000 eiro apmērā piešķirts SIA “Dzīvības poga” trauksmes un ātrās reaģēšanas sistēmas izveidei senioru un cilvēku ar veselības problēmām drošībai un neatkarībai. Projekta mērķis ir uzsākt “Drošības pogas” pakalpojumu ar jauna veida trauksmes pogām, kas ļauj ne tikai izsaukt palīdzību, bet arī nepārtraukti veic sirds ritma un skābekļa saturācijas asinīs kontroli.

Mārupes novada pašvaldība šogad atbalstīja divus projektus – grantu 4000 eiro apmērā saņēma SIA “Gardegunis” interaktīvu pasaku nodarbību īstenošanai ar mērķi nodrošināt saturīgu brīvā laika pavadīšanu bērniem un mazināt senioru sociālo atstumtību. Savukārt otru grantu 4000 eiro apmērā saņēma SIA “Dabas saldumu maģija”, kas vēlas izveidot apmācību programmu konditorejas prasmju apgūšanai, vienlaikus veicinot senioru un jauniešu socializēšanos kopīgā gatavošanā.

Ropažu novads ar grantu 8000 eiro apmērā atbalstīs SIA “Reto cerība” kravas transportlīdzekļa iegādi, lai uzņēmums varētu nodrošināt rentablu loģistiku saimnieciskajā darbībā. Transportlīdzekļa iegāde sniegs iespēju uzņēmumam radīt jaunas darbavietas, kā arī sniegs iespēju resocializēties cilvēkiem ar atkarību problēmām un bijušiem ieslodzītajiem.

Siguldas novada pašvaldība grantu 8000 eiro apmērā piešķīrusi Vitai Beinertei piedzīvojumu terapijas attīstīšanai dažādām vecuma grupām. Tās pamatā ir dabas dziedinošais spēks un sevis pārvarēšana piedzīvojumu aktivitātēs, ar kuru palīdzību iespējams apgūt jaunus uzvedības modeļus un apgūto pārvērst ikdienas praksē.

http://seb.lv/uznemumiem/biznesa-izaugsmei/grantu-programma-socialas-uznemejdarbibas-ideju-atbalstam 

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija

Izsludināta pieteikšanās sociālās uzņēmējdarbības konkursam

Ar mērķi stiprināt un attīstīt sociālo uzņēmējdarbību Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija kopā ar Luminor banku turpina ikgadējo tradīciju un izsludina pieteikšanos sociālās uzņēmējdarbības piču jeb prezentāciju konkursam “Tam labam būs augt 2023”. Šogad kopējais balvu fonds – finansējums sociālās biznesa idejas realizēšanai vai organizācijas attīstībai – ir 8000 eiro. Dalība konkursā ir bezmaksas, un pieteikties iespējams līdz 20. septembrim.  

Konkursā aicināti piedalīties esošie un topošie sociālie uzņēmēji no visas Latvijas. Tie var būt uzņēmumi ar vai bez sociālā uzņēmuma statusa, biedrības un nodibinājumi, kam nepieciešamas finansējums kādas jaunas idejas vai jau esoša projekta realizēšanai. Tāpat var pietiekties individuālas personas, kuras vēl tikai lolo savu sociālās uzņēmējdarbības ideju un meklē tai starta finansējumu. Pieteikt var organizāciju vai biznesa ideju, kas atbilst sociālās uzņēmējdarbības būtībai un definīcijai – ražot preces vai sniegt pakalpojumus ar mērķi risināt kādu sociālo problēmu un radīt labumu sabiedrībai.

“Ņemot vērā globālās aktualitātes, šogad konkursā ieviesta tematiskā kategorija – papildus punktus vērtēšanā iegūs tās idejas, kur piedāvātais produkts vai pakalpojums risina ilgtspējas jautājumus, vērsts uz dabas saudzēšanu un zaļo kursu. Šobrīd Latvijā dažādās jomās aktīvi darbojas 210 uzņēmumi, kam piešķirts sociālā uzņēmuma statuss, taču realitātē sociālās uzņēmējdarbības veicēju ir daudz vairāk.  Konkurss “Tam labam būs augt” ir vērtīgs atbalsts un atspēriens jaunu sociālā biznesa ideju uzsākšanai un jau esošu organizāciju stiprināšanai,” konkursa ideju skaidro Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja Regita Zeiļa.

“Esam gandarīti turpināt mūsu sadarbību ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju, jau trešo gadu atbalstot sociālos uzņēmējus un sociālās uzņēmējdarbības ideju autorus viņu projektu īstenošanā. Luminor ir svarīgi sniegt atbalstu pašaizliedzīgiem uzņēmējiem, kuru mērķis ir sniegt ieguldījumu sabiedrībai kopumā. Latvijā turpina darboties daudzi sociāli atbildīgi uzņēmumi, un, neskatoties uz ekonomiski sarežģīto situāciju, vēlamies atbalstīt arī jaunu, inovatīvu un uz vērtībām balstītu ideju īstenošanu. Konkurss ir lieliska iespēja uzņēmumiem, biedrībām un ar iniciatīvu apveltītiem cilvēkiem saņemt atbalstu un realizēt savu biznesa ideju vai projektu,” saka Kerli Vares, Luminor vadītāja Latvijā.

Konkurss norisināsies trīs kārtās. Lai pieteiktu dalību, ir jāaizpilda elektroniska pieteikuma anketa. Konkursa otrajai kārtai tiks virzītas 25 spēcīgākās idejas, kuru autori piedalīsies apmācībās un apgūs pičošanas mākslu. Konkursa fināls notiks 12. oktobrī Rīgā, kur desmit finālisti kāps uz skatuves un piecās minūtēs prezentēs savu ideju konkursa žūrijai un tiešraides skatītājiem visā Latvijā. Konkursa tiešraide būs skatāma portālā “Delfi.lv”. Arī skatītājiem būs iespēja balsot par savu favorītu.

Konkursa noslēgumā divi dalībnieki katrs saņems naudas balvu 4000 eiro apmērā. Uzvarētājus noteiks konkursa žūrija un tiešraides skatītāju balsojums.

Prezentāciju konkurss “Tam labam būs augt” notiek jau ceturto gadu. Pērn tajā pieteicās vairāk kā 50 dalībnieku, un finālā uzvaru guva sociālais uzņēmums “GL Development”, kas ražo funkcionālos apģērbus un aksesuārus bērniem ar kustību traucējumiem. Par otru uzvarētāju kļuva Branku jauniešu centrs “Tuvu” ar ideju Ozolniekos izveidot “Coffee Shop” – konteinera tipa kafejnīcu, kur jauniešiem iegūt pirmo oficiālo darba pieredzi un tādējādi atvieglot viņu iekļūšanu darba tirgū.

Konkursa “Tam labam būs augt” mērķis ir veicināt jau esošu sociālo uzņēmumu un jaunu sociālās uzņēmējdarbības ideju attīstību, kā arī pastāstīt par šīm idejām visai Latvijai. Konkursa galvenais partneris ir Luminor banka. Pasākumu atbalsta labdarības veikalu tīkls “Otrā elpa”, portāls “Delfi.lv” un Attīstības finanšu institūcija “Altum”, līdzfinansējot tā norisi no Eiropas Savienības fondu resursiem, projekta numurs 9.1.1.3/15/l/001, ESF projekts “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai”. Konkursa nolikums un pieteikuma anketa atrodama Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas mājaslapā https://sua.lv/konkurss-2023.